baner
 
 
 
 
baner
 
2015-01-16
 

Freeskiing. Jak zacząć?

Uwielbiasz jazdę na nartach, ale szukasz urozmaicenia, które sprawi że znów będziesz z niecierpliwością czekać na kolejny wyjazd w góry? Specjaliści od narciarskiego freestyle'u mają dla Ciebie kilka propozycji. 

Wbrew pozorom freeskiing to nie tylko potężne loty i salta kilka metrów nad ziemią. Tak jak w innych dyscyplinach są podstawy, od których zaczyna każdy zawodnik, a których może nauczyć się każdy dobrze jeżdżący narciarz. Będą one nie tylko ciekawym urozmaiceniem, ale i pozwolą po prostu pewniej poczuć się na nartach. 



Zuza Witych w czasie Polish Freeride Open 2014



Tyłem do przodu

Oczywiście nie ma mowy o nauce bez odpowiedniej rozgrzewki i kasku na głowie! Tylko tak przygotowani i wyposażeni możemy ruszać na stok, by spróbować… jazdy tyłem. Jest to jedna z podstawowych umiejętności każdego freeskiera. Bardziej doświadczeni zawodnicy bez problemu zjeżdżają tyłem krawędziując, rozpędzają się na skocznie i inne przeszkody, czy lądują po wykonaniu kilkunastometrowego lotu!

Spróbować można samemu na płaskim odcinku trasy, gdzie nie ma ryzyka nabrania zbyt dużej prędkości. Wystarczy jadąc powoli przodem wykonać delikatny ślizg jak przy skręcie lub hamowaniu aż do momentu gdy narty obrócą się o 180 stopni i zaczną sunąć tyłem. Naturalnie deski same ułożą się do pługu, z tym że złączone będą ich tyły. Teraz obciążając zewnętrzną nartę można zmieniać kierunek jazdy i już pierwsze kroki w świecie freeskiingu są za nami!


 



Pierwsze małe skoki

Oczywiście nauki latania nie zaczyna się od dużych skoczni. Do pierwszych małych skoków wykorzystywać można muldy, czy nierówności terenu.

Tajemnicą kontrolowanych lotów są odpowiednia pozycja i wybicie. Przed skokiem należy rozstawić nogi przynajmniej na szerokość bioder, ugiąć je w kolanach i zdecydowanie oprzeć się na językach butów. Ważne, by przy wybiciu nie odchylać się do tyłu, bo jest to najprostsza droga do lądowania na plecach. Kiedy deski oderwą się już od śniegu należy zachować skupioną sylwetkę i podciągnąć kolana wysoko do góry. Po kilku skokach można już próbować łapać rękami za kolana, potem buty i wreszcie narty. Pozwoli to wypracować odruch przyjmowania odpowiedniej pozycji w locie, co bardzo pomoże przy nauce ewolucji.



13-letnia Kelly Sildaru w czasie Polish Freeride Open 2012


 

To dopiero początek

Kolejnym ważnym krokiem będzie wizyta w prawdziwym snowparku, czyli specjalnym stoku przygotowanym z myślą o miłośnikach freeskiingu. W najlepszych tego typu miejscach obowiązkowo budowane są mniejsze przeszkody przeznaczone dla początkujących. Bez wstydu należy udać się w ich kierunku, mając na uwadze fakt, że nawet zwycięzcy Mistrzostw Polski od czegoś zaczynali!

 


Mini snowpark


Mini snowpark, w którym będzie można pod okiem instruktorów spróbować swoich pierwszych skoków i prześlizgów po railach czy boxach zostanie przygotowany także z okazji Thule Polish Freeskiing Open 2015 driven by MINI. 12. edycja największych zawodów freeskiingowych w Europie Środkowo – Wschodniej odbędzie się w dniach 13 – 14 lutego w Białce Tatrzańskiej. Będzie to wyjątkową okazją do zobaczenia w akcji najlepszych narciarzy z całego kontynentu, którzy rywalizować będą na specjalnie wybudowanej skoczni.
Przeglądając relacje zdjęciowe i filmowe z poprzednich edycji imprezy (www.pfopen.pl) łatwo zrozumieć, dlaczego jest ona uznawana za jedno z najciekawszych wydarzeń sezonu zimowego w Polsce. Widowiskowe ewolucje wykonywane przez zawodników budzą ogromne emocje i zdają się czasami przeczyć prawu grawitacji.

 

Wstęp do mini snowparku i na całą imprezę jest bezpłatny, a na uczestników poza widowiskową rywalizacją sportową, czekają liczne konkursy organizowane w miasteczku namiotowym, dwa dni dobrej muzyki i masa pozytywnych emocji!


Wszelkie informacje na temat programu zawodów znaleźć można na stronie www.pfopen.pl i www.facebook.com/events/1512259342370949/.

 

Sponsorzy: Thule, MINI, Rexona, The North Face, Armada, GoPro, 

Red Bull Mobile, Termy Białka

Oficjalni Partnerzy: Kotelnica Białczańska, Hotel Bania

Partnerzy: PZN, Polskie Stowarzyszenie Freeskiingu, Supersnow

 

facebook.com/ski2die 

instagram.com/ski2die



KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com