baner
 
 
 
 
baner
 
2020-10-01
 

Jak gdyby nigdy nic, czyli tatrzański sezon w pełni

W Tatrach sezon wspinaczkowy trwa w najlepsze. Mimo wyjątkowej sytuacji działalność taternicka nie ustaje, ba, przynosi obfity plon, w tym także eksploracyjny! Padają kolejne cele, powstają nowe drogi wspinaczkowe. Przedstawiamy kolejne nowości.

 

Żółta Ściana i przebieg drogi Passage Cardiac (linia żółta); fot. james.sk

 

Żółta Ściana – Passage Cardiac VIII-/VIII

Pierwszą ze wspomnianych nowych dróg jest Passage Cardiac, na Żółtej Ścianie w Dolinie Małej Zimnej Wody, o trudnościach wycenionych na VIII-/VIII (1 wyciąg). Linia została poprowadzona przez zespół Richard Nemec – Matej Prcín w dniach 29 VIII – 15 IX. Mimo, że (o czym wiedzą niektórzy horolezci i nasi taternicy) po to, by znaleźć piękną i czystą skałę należy udać się gdzieś indziej, to jednak na Żółtej Ścianie powstała doskonała wspinaczka, z kluczową długością liny w pewnej skale. „Czeka Was tu przygoda, która może pobudzić wspinaczkowe serce. Dlatego Passage Cardiac”. Linia posiada stałe punkty stanowiskowe, również  w kluczowych miejscach zostały osadzone nity. Oferuje sześć wyciągów o zróżnicowanych trudnościach – kolejno: VI- (1 nit), VIII-/VIII (2 nity), IV, VII- (6 nitów), V+, II-III (przy czym długość niektórych wyciągów sięga aż 60 metrów).

 

Szczegóły przebiegu drogi Zárez  Zarez z zaznaczonymi zjazdami; fot.[james.sk]

 

Wielka Łomnicka Baszta – ZárezZarez 2 VI+/VII-

Druga nowość znajduje się w tej samej Dolinie Małej Zimnej Wody, lecz po jej przeciwnej stronie – na zachodniej ścianie Wielkiej Łomnickiej Baszty. 22 sierpnia, za sprawą duetu Ondrej Bizub – Ľubomír Kolársky, powstała linia  Zarez – Zarez 2 [słow. Zacięcie] o trudnościach VI+/VII-, która liczy sobie trzy długości liny. Drugie stanowisko drogi i jej trzeci wyciąg biegną wspólnie z linią Nekonečný príbeh [słow. Niekończąca się historia VIII-/VIII, 1 p.: Peter Haľko – Rasťo Labuda, 08.2017]. Ta nowa droga została wyposażona w stałą asekurację na stanowiskach oraz pojedyncze stałe punkty przelotowe.

 

Pd.- wsch. ściana Małej Szarpanej Turni z linią nowej drogi; fot james.sk

 

Mała Szarpana Turnia – Arches VIII

Na Małej Szarpanej Turni w Dolinie Złomisk działał zasłużony duet Rado Staruch – Martin Varga. Najpierw w towarzystwie Marceli Kunikovej przygotowali pierwszy wyciąg nowej drogi, a 22 września udało im się wytyczyć całość – na południowo-wschodniej ścianie, bądź co bądź przeciętej już sporą liczbą linii. Droga prowadzi przez łukowate przewieszki [ang. arches – łuki], które dały nowej propozycji nazwę. Wspinaczka liczy trzy długości liny, o trudnościach kolejno: VII, VIII i V. Do asekuracji wystarczają 3-4 małe friendy i komplet kości. Oprócz zachęt do powtórzenia, autorzy powiedzieli o swej drodze jeszcze coś, co na pewno zmniejszy zapał u większości skorych do spróbowania swych sił – Nadaje się dla profesjonalistów zajmujących się porostami”… Choć, jak dodają, „(…) wszystkie potrzebne chwyty i stopnie oczyściliśmy”. Z uwagi na dogodną wystawę tej ściany (nawet jesienią), a także na skłonność tatrzańskich zerw do zarastania mchem – zachęcamy do możliwie jak najszybszego podjęcia próby powtórzenia drogi ;).

 

Prawa część zach. ściany Łomnicy i ściana Łomnickiej Kopy z przebiegiem dróg Buržoázna atrakcja i Pogo - linia zielona i pomarańczowa; fot. james.sk

 

Łomnicka Kopa – Buržoázna atrakcja VI+ i Pogo VIII+

Z kolei na Łomnicy, a dokładniej na zachodniej ścianie Łomnickiej Kopy – szczytu leżącego w południowej grani odchodzącej z głównego wierzchołka – kolejny doświadczony zespół w składzie: Miroslav Medvec – Ondrej Mrklovský – Ján Smoleň wytyczył dzień po dniu aż dwie nowe drogi. W pierwszym, 4 września, udało się zrobić linię o nazwie Buržoázna atrakcja. Trudności drogi zostały wycenione na VI+, a przejście zostało rozłożone na  pięć długości liny (220 m). O jeden wyciąg więcej ma druga ze wspomnianych nowości – poprowadzona następnego dnia! Nie tylko odstęp w czasie,  ale także odległość między drogami jest mała – znajdują się obok siebie. Pogo to droga o sześciu wyciągach i większych trudnościach: VIII+. Obie linie zostały wyposażone w po dwa nity stanowiskowe (oprócz czwartego stanowiska na Pogo, gdzie nit jest jeden), jak też trzy nity przelotowe na kluczowym wyciągu drogi. Do przejścia obu dróg nie są potrzebne haki, wystarczą kości i friendy. Warta podkreślenia  jest świetna jakość skały, zwłaszcza w dolnej połowie ściany.

 

Drugi wyciąg Pogo; fot. james.sk

 

Kluczowy, trzeci wyciąg Pogo; fot. james.sk

 

Radość na szczycie po wytyczeniu dwóch nowych dróg w dwa dni; fot. james.sk

 

Serdecznie gratulujemy autorom! Oczywiście zachęcamy do powtórzeń – dokonania pierwszych (i kolejnych) polskich przejść.

 

Piotr Michalski

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com