baner
 
 
 
 
baner
 

Jędrzej Wilczyński powtarza Hvězdná Relikvie 8B/+ (8c+/9a) w Szklarskiej Porębie!

17 sesji rozłożonych na około rok - tyle czasu zajęło Jędrzejowi Wilczyńskiemu rozpracowanie ekstremu Martina Stranika w Szklarskiej Porębie -  Hvězdná Relikvie 8B/+. To jeden z najtrudniejszych boulderów (a może należałoby go potraktować jak drogę wspinaczkową z racji długości?) w naszym kraju, otwarty przez czeskiego mocarza przed niespełna rokiem. Teraz za sprawą Jędrzeja zyskał pierwsze powtórzenie!

Jędrzej Wilczyński podczas prób na Hvězdná Relikvie 8B/+; fot. kadr z filmu (zobacz niżej)

 

Hvězdná Relikvie (w wolnym tłumaczeniu - "Gwiezdne Relikwie") jest przedłużeniem innego ekstremu na Skale Teściowej w dolnośląskiej Szklarskiej Porębie - Relikvie smrti, autorstwa Jana Novaka. W październiku 2018r. Martin Stranik dołożył do niego dodatkowe przechwyty, tym samym powstał wybitnie długi (jak na boulderingowe standardy) problem, który Czech wycenił na 8B/+.

 

Z powstałą nowością na swoim lokalnym podwórku szybko zaczął mierzyć się Jędrzej Wilczyński, ale na końcowy sukces musiał poczekać aż do ubiegłego piątku. Co ciekawe, wg niego Hvězdná Relikvie nie powinne być traktowane jako boulder - z racji długości. Zamiast 8B/+ zaproponował wycenę 8c+/9a, zachęcając zarazem linowych wspinaczy do jej zweryfikowania:

 

 

Niezależnie czy rzeczony problemat zakwalifikujemy jako boulder czy też pełnoprawną drogę, pewne jest, że mamy do czynienia z przejściem wybitnym. A przypomnijmy, że Jędrzej ma już na swoim koncie ekstremy pokroju Daggera 8B/+ w szwajcarskim Cresciano, w tym jego wariant z SD, wyceniony na 8B+/C. Jest również autorem kilku trudnych propozycji na Dolnym Śląsku. 

 

Tutaj możecie zobaczyć na filmie jego zaawansowanej próby na Hvězdná Relikvie - przejście całości miało miejsce chwilę później:

 

Gratulujemy mocy i spręża - no i zachęcamy naszych najmocniejszych linowców do zweryfikowania zaproponowanej przez Jędrzeja wyceny! ;-)

Źródło: info własne

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com