baner
 
 
 
 
baner
 

Laura Rogora zaczyna rok z przytupem - "Esclatamàsters" 9a dla młodej Włoszki!

Nie mogła sobie lepiej wymarzyć wejścia w 2019 rok Laura Rogora - rozpoczęła go poprowadzeniem katalońskiego Esclatamàsters 9a. Dla ambitnej, 17-letniej Włoszki to już piąta droga w tej wycenie w karierze.

Laura Rogora na Esclatamàsters 9a. Fot. Marco Lacono

 

Autorem drogi z 2006 roku jest Ramon Julian Puigblanque. Niektórzy (w tym jedna z kobiet, która pokonała tę drogę - Francuzka Florence Pinet) oceniają Esclatamàsters jako 8c+, jednak Laura potwierdziła początkową wycenę autora. Noworoczny sukces juniorki jest trzecim kobiecym przejściem drogi po wspomnianej wcześniej Florence Pinet i Hiszpance Mar Álvarez.

 

O Laurze zrobiło się głośno w 2014 r., gdy jako 14-latka poprowadziła swoje pierwsze 9a - Grandi Gesti w słynnej Grotta dell’Aeronauta we włoskiej Sperlondze. Jej kolejnymi sukcesami były: Joe-cita 9a w Olianie oraz seria autorskich dróg na krajowym podwórku, powstałych w grocie Collepardo: Tomorrowland extension 8c+, La Gasparata 8c+/9a i Sitting Bull 8c+/9a.

 

 

Oprócz prowadzenia trudnych dróg w skałach, Włoszka startuje regularnie w zawodach. Jest aktualną seniorską mistrzynią Włoch w boulderingu i w prowadzeniu. Dotarła również do finału tej drugiej konkurencji podczas ubiegłorocznych Mistrzostw Świata w Innsbrucku. Ponadto w 2018r. trzykrotnie triumfowała w Pucharze Europy Juniorów. Jak widać młodziutki wiek nie przeszkadza Laurze w osiąganiu tak wysokich wyników. Z pewnością jeszcze niejednokrotnie o niej usłyszymy!

 

Źródło: fanatic-climbing & 8a.nu

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com