baner
 
 
 
 
baner
 
2019-10-24
 

„Polskie bieguny. Himalaje ’74 i Antarktyda ’77 na fotografiach Mirka Wiśniewskiego”

Wernisaż: 24 października (czw.), godz. 18.00. Oprowadzanie kuratorskie: 27 października (niedz.), godz. 18.00. Wystawie towarzyszy album zdjęć pod tym samym tytułem.

 

Wystawa prezentuje dotychczas niepokazywane fotografie Mirka Wiśniewskiego dokumentujące dwa polskie debiuty: pierwszą zimową wyprawę w Himalaje oraz budowę Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. Mirek fotografował nie tylko zapierające widoki z najwyższych gór świata czy bieguna południowego, ale przede wszystkim ludzi: podczas długiej i egzotycznej podróży z Polski do Katmandu, wspinaczy podczas górskich akcji, ale i w bazie, naukowców budujących stacje czy wygłupiających się podczas chrztu morskiego. 

 

 

Kuratorki: Katarzyna Bańka, Maria Wiśniewska, Sandra Włodarczyk

 

O wystawie:


Wielkie historie miewają proste początki. Mirek Wiśniewski (fotograf, lekarz, taternik i grotołaz) za namową Andrzeja Zawady, zostaje kierowcą i dołącza do narodowej wyprawy na Lhotse. W 1974 roku rusza w Himalaje – pokonując jelczem ponad 10 000 kilometrów i wioząc sprzęt na pionierską wyprawę w historii polskiego himalaizmu. Choć góra Lhotse pozostaje wówczas niezdobyta, Andrzej Zawada i Zygmunt Heinrich wspinają się na wysokość 8250 m, po raz pierwszy przekraczając niezdobyte zimą 8000 m i ustanawiają nowy rekord wysokości.

 

Dwa lata później Wiśniewski rusza w kolejną podróż – płynie statkiem „Dalmor” ku wybrzeżom Antarktydy wraz z budowniczymi Polskiej Stacji Arktycznej im. Henryka Arctowskiego. Brzegi lodowego kontynentu w wielu miejscach kończą się ostrymi klifami, a budowniczowie do ostatnich chwil nie wiedzą, gdzie stanie stacja. Dlatego dla wyprawy ważni są ludzie mający doświadczenie w warunkach górskich, do których zalicza się fotograf.

 

Z obu wyjazdów Mirek przywozi ponad dwa tysiące zdjęć. Utrwala na nich pionierskie polskie ekspedycje: szalone przygotowania i ekscytującą podróż, portrety himalaistów i polarników, surowe, niedostępne pejzaże, a przede wszystkim okiem dociekliwego obserwatora rejestruje codzienność ludzi, którym mimo ciężkich realiów PRL-owskiej rzeczywistości, udało się zrealizować swoje niecodzienne marzenia.

 

Dom Spotkań z Historią

ul. Karowa 20, 00-324 Warszawa

 

www.dsh.waw.pl

www.facebook.com/DomSpotkanzHistoria

 

Źródło: informacja prasowa

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2019 Goryonline.com