baner
 
 
 
 
baner
 
2021-12-01
 

Rusza Akademia GOPR!

Z roku na rok obserwujemy coraz większą liczbę turystów w naszych górach. Przybywa osób uprawiających nie tylko pieszą turystykę kwalifikowaną, ale także narciarstwo skiturowe, trail runnig, kolarstwo górskie, a ostatnio nawet morsowanie. Jest to pozytywny trend, świadczący o coraz większej aktywności społeczeństwa. Na szczęście statystyczny Polak coraz częściej woli spędzić weekend na łonie przyrody, a nie w galerii handlowej. Niemniej każda sytuacja ma swoje dobre i złe strony. Negatywnym skutkiem zwiększonego ruchu turystycznego w górach jest rosnąca z roku na rok liczba wypadków, którą odnotowują wszystkie grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Taka sytuacja stała się jedną z motywacji do stworzenia Akademii GOPR.

 

Rolą ratowników GOPR jest nie tylko niesienie pomocy poszkodowanym. Jednym z celów statutowych Górskiego Pogotowia jest także działalność prewencyjna. Od dawna przejawiała się ona się chociażby pokazami i warsztatami organizowanymi w trakcie imprez górskich, a także prelekcjami dla dzieci i młodzieży w szkołach.

 

Trendy, o których wspomnieliśmy na wstępie, wymagają jednak szerzej zakrojonych działań edukacyjnych i regularnego programu szkoleń z różnych górskich dziedzin. Odpowiedzią na takie zapotrzebowanie ma być Akademia GOPR – program szkoleń i kursów skierowanych do miłośników różnych górskich aktywności, jak i tych, którzy marzą dopiero, aby wkroczyć do tego świata.

 

 

Ratownicy GOPR spędzają w górach mnóstwo czasu, większość z nich na bardzo zaawansowanym poziomie uprawia sporty outdoorowe, a ponadto doskonale zna mechanizmy, które przyczyniają się do wypadków, jakie wydarzają się w terenie górskim. To wszystko stanowi świetną bazę do działalności szkoleniowej, która będzie prowadzona w ramach Akademii GOPR.

 

Pod szyldem Akademii będą prowadzone szkolenia i warsztaty m. in. z zakresu górskich niebezpieczeństw, przygotowania sprzętowego, pierwszej pomocy, skituringu, lawinoznawstwa, wspinaczki skalnej i jaskiniowej. Ratownicy liczą, że ta nowa forma działalności nie tylko przyczyni się do poszerzenia kompetencji turystów górskich, ale w przyszłości może zaowocować zwiększeniem liczby kandydatów do GOPR.

 

 

GOPR w ramach Akademii planuje zarówno bezpłatne warsztaty, jak i dłuższe, bardziej kompleksowe i wówczas płatne szkolenia. Adresowanie oferty Akademii do szerokiego grona ludzi gór jest oczywiste. Wydaje się jednak, że w dobie rosnącej popularności sfery CSR taka forma działalności Górskiego Pogotowia będzie także nie lada gratką dla wielu firm.

 

Pierwsze zimowe szkolenia Akademii ruszają już w styczniu 2022 roku. O szczegółach, terminach i dokładnym ich zakresie będziemy regularnie informowali na naszej stronie i profilach społecznościowych.

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com