baner
 
 
 
 
baner
 

Sylwestrowa życiówka Jakuba Konečnego - Catxasa 9a+

Ostatnia wstawka w ostatni wspinaczkowy dzień 2018r. - w takich okolicznościach Jakub Konečný, finalista ubiegłorocznych Mistrzostw Świata w Innsbrucku wpiął się do łańcucha pierwszej 9a+ w swojej karierze - na pożegnanie starego roku Czech poprowadził jeden z klasyków hiszpańskiej Santa Linyi - Catxasę

Jakub Konečný na Catxasie 9a+. Fot. Vojta Vrzba


Dla 19-letniego Czecha ubiegły rok był niezwykle udany - tak jak wspominaliśmy na wstępie, został finalistą Mistrzostw Świata w Innsbrucku (w konkurencji na prowadzenie - ostatecznie uplasował się na wysokiej, szóstej lokacie), ale przede wszystkim dwa razy poprawiał swoją życiówkę, po raz pierwszy prowadząc drogi z dziewiątką z przodu. Najpierw jego łupem padł Proces w słowackim rejonie Višňové, a wkrótce potem pokusił się o przedłużony wariant tejże drogi autorstwa Adama Ondry czyli Processor 9a/+. W październiku z kolei dorzucił dwie 9a w Ospie - na słynnej Misji Pec poprowadził takie klasyki jak Sanjski par extension oraz Martin Krpan. 


Na zakończenie roku Jakub wybrał się do Santa Linyi, która obok Oliany oferuje bodajże największe skupisko ekstremalnie trudnych dróg w tej części świata. Jego projektem była Catxasa - droga po raz pierwszy pokonana przez Chrisa Sharmę, obita przez Daniego Andradę. Około 30-metrowy pasaż forsujący imponujące przewieszenie pochylni rozpoczyna się wyraźnym, boulderowym fragmentem, który następnie płynnie przechodzi w crux z sąsiedniej Fabelity 8c i kończy się cruxem z Fabeli 8c+. Drogę pokonał w kwietniu Piotrek Schab, a przed nim takie nazwiska jak m.in Julian Ramon Pugiblanque, Sachi Amma czy Jakob Schubert. Teraz do tego zaszczytnego grona dołączył Jakub Konečný, tym samym zapisując na swoim koncie pierwszą 9a+ w szóstym roku swojej wspinaczkowej kariery. Gratulujemy!

Źródło: 8a.nu


KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com