baner
 
 
 
 
baner
 
 
 
2012-09-03
 

Wokół Beskidu Śląskiego - przewodnik turystyczny

Przewodnik adresowany jest dla rodzin, które pragną w ciekawy sposób spędzić wolne chwile w Beskidach. Z tego też względu przybrał on dość nietypową formę. Jego trzon stanowią przede wszystkim opisy najciekawszych miejsc, które warto zobaczyć.
Na podstawie tego zestawienia, turyści mogą zaplanować zwiedzanie pod kątem własnych zainteresowań. Na początku każdego rozdziału umieszczono pomocnicze mapki wraz z oznaczonymi obiektami.
 

 
Zasadnicza część przewodnika poszerzona została o informator, w którym znajdują się podstawowe adresy, zestawienie wyjątkowych dla danego regionu imprez, wyróżnienie najcenniejszych zabytków, wiele ciekawostek z pogranicza literatury, kinematografii oraz innych dziedzin. Nie brakuje tu również propozycji tras na górską wędrówkę oraz miejski spacer.

     

W przewodniku opisano cztery regiony geograficzne: Pogórze Śląskie, Beskid Śląski, część Beskidu Żywieckiego (pasmo Wielkiej Raczy oraz grupę Pilska) oraz fragment Beskidu Małego (od pasma Magurki Wilkowickiej aż po Przełęcz Kocierską). Można przyjąć, że na omawianym terenie zasięg został ograniczony do administracyjnej granicy województwa śląskiego.

Pogórze Śląskie

Położone na północ od Beskidu Śląskiego i Beskidu Małego, Pogórze Śląskie ograniczone jest dolinami Olzy (na zachodzie) i doliną Skawy (na wschodzie). Za najwyższe wzniesienia przyjmuje się Górę Chełm bądź Hałcnowską Górę. Ten gęsto zaludniony obszar jest pełen zabytków i ciekawych miast takich jak Cieszyn, Skoczów, Bielsko-Biała, czy Wadowice.

Beskid Śląski

To najbardziej na zachód wysunięta część Beskidów w Polsce. Dzieli się na następujące pasma: Pasmo Stożka i Czantorii, Pasmo Baraniej Góry oraz Pasmo Klimczoka i Błatniej. Najwyższym szczytem jest Skrzyczne o wysokości 1257 m n.p. m. Sąsiedztwo aglomeracji śląskiej zadecydowało o jego zurbanizowanym charakterze. Góry te wyróżniają się również najgęstszą siecią szlaków turystycznych w całych Beskidach.

Beskid Żywiecki
(Pasmo Wielkiej Raczy i pasmo Pilska)

Najwyższym szczytem Beskidu Żywieckiego i zarazem całych polskich Beskidów jest Babia Góra (1725 m n.p.m.). Leży ona w województwie małopolskim, wykraczając tym samym poza przyjęty w tej publikacji zakres. Drugim szczytem, pod względem wysokości w Beskidzie Żywieckim jest Pilsko, o wys. 1557 m. Jest też ono najwyższym szczytem pasma, zwanym również „grupą Pilska”. Najbardziej położoną na zachód częścią Beskidów i najdalej na południe wysuniętym fragmentem województwa śląskiego – jest Pasmo Wielkiej Raczy. To jeden z najbardziej urokliwych, ze względu na niewielkie skażenie cywilizacją, zakątków polskich gór.

Beskid Mały
(Pasmo Magurki Wilkowickiej i fragm. Pasma Łamanej Skały)

Dolina Soły dzieli Beskid Mały na dwie części. Najwyższym szczytem Beskidu Małego jest Czupel (933 m n.p.m.) położony w paśmie Magurki Wilkowickiej. Góra Żar, będąca z kolei największą atrakcją okolicy, położona jest w paśmie Łamanej Skały (Gór Zasolskich).

    
 
Przewodnik zawiera opisy 43 miejscowości z informacjami teleadresowymi, opisy ciekawych miejsc, najcenniejszych zabytków oraz okolicznych atrakcji, ciekawostki historyczne, informacje o imprezach cyklicznych oraz mapy obszaru (1:100 000) i szczegółowe mapy w skalach od 1:10 000 do 1:60 000; ilość stron: 128.

Źródło:
www.compass.krakow.pl

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2024 Goryonline.com