baner
 
 
 
 
baner
 
2016-11-24
 

XVII Karkonoskie Dni Lajtowe - relacja

W dniach: 18-20.11.2016 r. w Hotelu Gołębiewski w Karpaczu odbywał się XVII Festiwal Górski: Karkonoskie Dni Lajtowe, frekwencja dopisała mimo iż dojazd do Karpacza nie należy do najłatwiejszych:-).Nie brakowało dobrego górskiego kina, biegu na pokrytą śniegiem i lodem Śnieżkę, koncertu Kapeli Timingeriu, oraz wybitnych alpinistów, którzy prezentowali swoje dokonania, inspirowali i zarażali pozytywną energią. 

Każdy Festiwal jest inny, ale każdy tworzą ludzie pełni pasji jak np. tegoroczny laureat festiwalowej nagrody „Primus Inter Pares” („Pierwszy wśród równych sobie”) austriacki himalaista Peter Habeler. To właśnie on w Karpaczu zachęcał do aktywności fizycznej, dzięki której sam zachowuje dobre zdrowie w wieku 74 lat. Podczas spotkania opowiadał o przygodach z górami oraz o historycznym wydarzeniu, które miało miejsce 8 maja 1978 r., kiedy to wraz ze swoim partnerem Reincholdem Messnerem jako pierwsi na świecie zdobyli najwyższy szczyt świata Mount Everest bez wspomagania tlenem. 

Gościem Karkonoskich Dni Lajtowych był także Alex Txikon z kraju Basków. Tegoroczny pierwszy w historii zimowy zdobywca Nanga Parbat (wraz z Simone Moro i Muhammadem Ali Sadparą). Według niego kluczem do sukcesu jest codzienna ciężka praca, doświadczeni partnerzy, profesjonalny sprzęt i właściwe odczytywanie znaków dawanych przez  przyrodę, (np. podążanie śladem zwierząt, które uchroniło zimowych wojowników przed śmiercią w lodowej szczelinie). 

Denis Urubko zaprezentował swój niezależny, niekomercyjny projekt : “Urubko-Camp, którego celem jest szkolenie młodzieży, organizowanie treningów, wyjazdów wspinaczkowych w Alpy, Tatry, Kaukaz, Tienszan, Himalale i Karakorum, dzielenie się doświadczeniami i wspólne spędzanie czasu przez uczestników projektu.

Himalaiści to osoby wrażliwe na krzywdę innych, czego przykładem jest urodzony w Rumunii Alex Gavan założyciel organizacji „Joy for Nepal”. W Karpaczu opowiadał m.in. o tym jak jego organizacja pomaga poszkodowanym w wyniku trzęsienia ziemi w Nepalu, odbudowuje szkoły, pomaga przywrócić radość i wiarę w „lepsze jutro” ludziom którzy stracili wszystko.

Zdobywcy Złotego Czekana z 2015 r. Ukraińcy Nikita Balabanow i Michail Fomin udowadniali, że warto realizować swoje marzenia i mieć w życiu pasję, którą można realizować na własną rękę i nawet bez wsparcia ze strony sponsorów zdobywać najwyższe góry świata. 

Warto również zaznaczyć, iż podczas Karkonoskich Dni Lajtowych interesujące prelekcje zaprezentowali również: Maria Cardell, Gilberto Merlante , Jarosław Botor i Jozef Kristoffy. 

Festiwal w Karpaczu przeszedł już do historii, była to dobra okazja żeby zakupić kolejną  książkę o tematyce górskiej, porozmawiać z ludźmi, którzy podejmują ryzyko wspinaczki. Zapytać o ich cele na przyszłość, strategię i ich wartości.

 

Magda Biskup

KOMENTARZE
Nick *:
 k
Twoja opinia *:
 
Dodaj komentarz
 
 
 
Copyright 2004 - 2022 Goryonline.com